Hodowla
Spis treści
Hodowla
Opis linii buckfast GZ
oferta na rok 2018
Wszystkie strony
Jako że prowadzimy pasiekę wędrowną i rozstawiamy pszczoły w różnych miejscach daleko od domu dużo uwagi poświęcamy na cechy użytkowe pszczół a w szczególności nierojliwość, utrzymywanie dużej siły przez cały sezon oraz łagodność. Corocznie sprowadzamy materiał reprodukcyjny od uznanych hodowców niemieckich . Polegamy na ich pracy hodowlanej a sami zajmujemy się reprodukcja matek użytkowych. Matki hodujemy również dla innych pszczelarzy. Oferujemy matki nieunasienione i unasienione naturalnie ze sprawdzonym czerwieniem.
Prowadzimy hodowlę na niewielką skalę, starając się aby jakość uzyskanych matek była jak najwyższa. Stosujemy metodę wychowu w rodzinach wychowujących w obecności starej matki podając tylko kilkanaście przełożonych jednodniowych larw. Matki uzyskane w ten sposób są duże i bardzo dobrze czerwią.
Szczególna uwagę poświęcamy pszczole buckfast, którą mamy od kilkunastu lat. Cechy użytkowe tej pszczoły przewyższają wg. naszego doświadczenia cechy krainek hodowanych przez nas do tej pory. Pszczoły te cechuje wyjątkowa łagodność i trzymanie się plastrów tak że można je przeglądać w razie potrzeby nawet w niepogodę. Tworzą silne rodziny które przynoszą duże ilości miodu i pyłku. Matki czerwią  nawet w okresie ubogim w pożytki. Trzeba uważać by nie zabierać im wszystkiego miodu a  gdy okres niepogody jest długi nawet nieco  dokarmić. Ale za to potem gdy inne rodziny zaczynają się odbudowywać te przynoszą duże ilości nektaru. W ostatnich niekorzystnych sezonach dla pszczół  w zasadzie tylko one przyniosły towarowy miód. Przygotowanie ich do zimy nie odbiega zasadniczo od przygotowania  krainek .Jeżeli chodzi o kolor matek buckfast to chciałbym zaznaczyć że selekcja i hodowla jest ukierunkowana na cechy użytkowe a nie na kolor więc matki nie muszą być żółte .W roku 2018 oferujemy do sprzedaży matki pszczele buckfast linii;: GZ B501,B644, oraz , TK B4 . TK B4 to to matki od Thomasa Kuntzela.
Zajmujemy się również produkcją odkładów pszczelich.wykonujemy je na 4 ramkach wielkopolskich. Preferujemy odbiór osobisty. Zamówienia na matki i odkłady od stycznia na tel. lub mail.